İletişim  |  Site Haritası  |  RSS  |  İnsan Kaynakları  |  Facebook  |  Twitter
 
Kurumsal
»Tarihçe
»Misyonumuz
»Vizyonumuz
»Kalite Politikamız
»Logomuz
»Belgelerimiz
Kurumsal // Tarihçe

Şirketimiz, 1997 yılında faaliyetlerine başladığından beri Konya ve bölgesinde tercih edilen bir marka konumuna gelmiştir.

Seydişehir bölgesindeki köy ve meralardan özenle seçilen hayvanları tercih ettiğimiz entegre et tesislerimizde, yetiştirdiğimiz hayvanlarının kesimini de yine kendimiz yapmaktayız.

Tesislerimiz 20.000m2'si Kapalı, 30.000m2'si açık alanda faaliyete devam etmektedir. Açık ve kapalı besi alanları, kesim hanesi, et parçalama üniteleri ve ısıl işlem tesisleriyle sucuk, salam, sosis, pastırma üretimini gerçekleştirmektedir.

Şirketimiz, hedeflerini yakalamak için, ISO ,HACCP prensipleri doğrultusunda, Kalite Yönetim Sistemi ve Gıda Güvenliği çalışmalarını tamamlamıştır.

Üretimlerimiz, veteriner hekim ve gıda mühendisleri yönetiminde olup, hammadde ve üretilen mamuller her aşamada tesis bünyesinde mevcut oto kontrol laboratuarında hijyen ve kalite takibi yapılarak uygun bulunduğu takdirde piyasaya arz edilmektedir.

Şirketimiz, bünyesindeki satış mağazalarıyla perakende et ve et mamullerinin satışını yapmaktadır. Ayrıca, ürünlerimiz bölgenin seçkin mağazalarında da satışa sunulmaktadır.

"Yiyemeyeceğin ürünü satma" ilkesiyle, kaliteli ve sağlıklı ürünler sunan şirketimiz, müşterilerimizin şimdi ve gelecekteki beklentilerini karşılamayı hedeflemekte ve siz tüketicilerimizin inançlı desteğiyle, hak ettiği konuma ulaşacağına inanmaktadır.

© Copyright 2011 SEYET Entegre Et Tesisleri Ltd. Şti.